Alergijske bolezni kože - 3. del

Alergijske bolezni kože - 3. del

Spremembe na sluznicah


Alergijski rinitis in astma sta pogosto povezani bolezni - obema je namreč skupna osnova, to pa so spremembe na sluznicah. Pri alergijski polipozi v sinusih pogosto sumimo na acetilsalicilno kislino (ASK), in to ne samo v tableti temveč tudi v sklopu prehrane s konzervirano hrano, kjer je prisotna ASK. Tukaj je pomembno sodelovanje z otorinolaringologi. Sezonski alergijski rinitis, konjunktivitis, sinuzitis in astma se najpogosteje pojavljajo na različine tipe cvetnega prahu. Pomembna je tudi koncentracija cvetnega prahu v zraku, katero spremljajo na Državnem zavodu, kjer merijo koncentracijo posameznih vrst cvetnega prahu po dnevih, včasih celo tekom enega dneva večkrat. Na obalnem področju naletimo na druge vrste trav, drevja in plevela, in se tam srečujemo z alergijami na oljke, ciprese in podobno. Zaradi tega obstaja že vnaprej tiskan koledar trenutnega stanja cvetnega prahu v celi državi. (Republiški zavod za javno zdravstvo).

 

 

Alergijski kontaktni dermatitis


Pri alergijskem kontaktnem dermatitisu se vnetje pojavi na koži, ki je bila v neposrednem stiku s snovjo, za katero smo pri predhodnih stikih razvili preobčutljivost. Alergijski kontaktni dermatitis nastane po mehanizmu poznega tipa preočutljivosti, zato se simptomi pojavijo z zakasnitvijo 48 do 72 ur po stiku z alergenom. Za določen alergen je preobčutljiva koža celega telesa, izpuščaj pa se pojavi le na mestu stika s tem alergenom. Posebna oblika alergijskega kontaktnega dermatitisa je poklicni alergijski kontaktni dermatitis, ki se pogosteje pojavlja v nekaterih poklicih (npr. frizerstvo, zdravstvo, cvetličarstvo, industrija gume...). Kožne spremembe lahko nastanejo akutno (v 1-3 dneh po stiku z alergenom), vendar je pogostejši kroničen potek zaradi ponavljajočih stikov z alergenom. Pri akutno nastalem alergijskem kontaktnem dermatitisu (npr. po barvanju las) vidimo na mestu stika z alergenom rdečino kože, lahko pa tudi mehurčke, rosenje in luščenje. Pri kroničnem poteku (npr. pri preobčutljivosti za kozmetične izdelke, katerim smo izpostavljeni vsak dan) je koža pordela, zadebeljena in luščeča. Ker so kožne spremembe zelo srbeče, so pogosto prisotni tudi znaki praskanja. Vzrok alergijskega kontaktnega dermatitisa potrdimo z epikutanim testiranjem.
Najpomembnejši ukrep je omejiti stik kože z alergenom. Včasih je to zelo težko, ker so nekateri alergeni prisotni skoraj povsod (npr. konzervansi in dišave v milih in negovalnih kremah). V akutni fazi vnetje umirimo s hladnimi obkladki s fiziološko raztopino in kortikosteroidnimi kremami, v kronični fazi pa uporabljamo kortikosteroidna in negovalna mazila.  

Borut Žgavec, dr. med. spec. dermatolog

 

 

Priporočeni izdelki:
Uriage isophy razpršilo za nos, 100 mL
Naravni izotonicni fiziološki serum: termalna voda URIAGE 100%, bogata z minerali ...
Uriage Bariederm zaščitna krema za obraz in telo
Za zaščito kože pri akutnem iritativnem dermatitisu, kroničnem iritativnem dermatitisu...

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo