Debelost je lahko zapisana tudi v genih - 1. del
18176
OPREDELITEV DEBELOSTI
Je vzrok čezmerne telesne teže, ki se najpogosteje pojavlja, ko organizem dobi s hrano več energije, kot jo potrebuje. Odvečna energija se začne kopiči v telesu v obliki maščevja.
Debelost ni odvisna od količine hrane, temveč od zaužitih kalorij.
IDEALNA TELESNA TEŽA
Antropologi in zdravniki so sestavili preproste obrazce za izračun idealne telesne teže. Za najbolj preprosto še danes velja Brocova oziroma Brugschova formula. A znani antropolog Škerlj je v svoji knjigi Antropologija tako razmišljal o teži: » Idealna telesna teža je v bistvu vprašanje telesnega ustroja – konstrukcije. Lahko trdimo, da ima človek pravilno težo, kadar se čuti povsem zdravega, glede na svojo višino. To mora potrditi tudi zdravniški pregled z laboratorijskimi pregledi (normalni sladkor v krvi…). Prav zato normalne teže skoraj ni mogoče za vsakogar izraziti s preprostim številom. Primerjava višine in teže nam da le orientacijsko sliko rejenosti.«
TELESNE ZNAČILNOSTI DEBELEGA ČLOVEKA
Načelno razlikujemo dve obliki debelosti: moško in žensko, ki se razlikujeta po razporeditvi maščevja.
Pri moški debelosti je več maščevja nad popkom: na vratu, na tilniku, ramenih in trebuhu nad popkom. Pri ženski obliki pa pod popkom: na bokih, zadnjici, trebuhu pod popkom, stegnih in nogah. Seveda pa se lahko tako moški kot tudi ženske obratno zamaščeni.
Pri »otroški obliki debelosti« se maščevje nabira predvsem na trebuhu, bokih, bedrih in nadlahteh. Nabira pa se lahko tudi v obliki blazinic na hrbtu rok in na nogah.
Poleg teh oblik poznamo tudi primere še ne zadosti pojasnjenega lokalnega kopičenja maščevja, ki se na primer omeji samo na spodnji predel telesa.
TELESNI USTROJ
Kot sem že navedla zgoraj, moramo pri razlagi telesne teže vedno pred sabo imeti tudi telesni ustroj vsakega človeka. Telesni ustroj je podedovan po Kretschmerzu, ki je ločil tri oblike telesnega ustroja:
DEBELI LJUDJE ALI PIKNIKI
Pikniki niso veliki. Možje imajo okoli 167 cm, ženske pa okoli 156 cm, rastejo bolj v širino kot v višino, zato so široki in nagnjeni k debelosti. Mišice so ohlapne. Pravimo da jim gre vsa hrana »za špeh«. So ozkih ramen, trebušati, širokega in okroglega obraza in kratkega vratu. Če ga pogledamo iz strani se zdi nekoliko sklonjen in grbast. Roke in dlani ima nežne. Pikniki pa so običajno plešasti. Svojo značilno obliko dobi od 30. do 40. leta starosti; po 60 letu pa začne obliko izgubljati. Ker je piknik dedno nagnjen k debelosti, zelo težko hujša. Ko preneha dietno kuro, se spet hitro zredi.
SLOKI LJUDJE ALI LEPTOSIMI ALI ASTENIKI
Ti rastejo bolj v višino kot širino. Moški merijo nad 168 cm , ženske pa nad 153 cm. Teža je pod povprečjem. Imajo ozka ramena, ozek, stisnjen in dolg prstni koš. Kažejo tudi rebra. Roke in noge imajo suhe ter veliko slabih mišic. Vrat je dolg, obraz pa podolgovat. Imajo topo ali odrezano brado. V primerjavi s piknikom imajo goste lase, ki ne izpadajo. Imajo pa slabo poraščeno brado. Vse življenje so suhi, čeprav imajo dober tek in veliko jedo.
KREPKI ALI ATLETSKI LJUDJE
So koščeni in mišičasti. Na obrazu imajo močne ličnice, nadočne kosti in obrvi. So prsati, imajo močne in grobe roke in noge. Trebušni del je navadno ožji kot prsni koš. Velikost je nadpovprečna, celotni izraz je večkrat okoren. Ljudje tega tipa v primerjavi z ostalima je manj. Ženske tega ustroja delajo navadno vtis nerodne ženske.
VZROKI DEBELOSTI
- ZMANJŠANJE TELSENE AKTIVNOSTI (tako imenovani: sedeči način življenja)
Podedovani vzroki in maščobnosti imajo verjetno najpomembnejšo vlogo. Debeluhi imajo večje število maščobnih celic, ki so večje in napolnjene z večjo količino masti. Ob hujšanju sicer izgine mast iz maščobnih celic, a število celic ostane, kar zelo otežuje nadaljnje hujšanje.
Pravilna prehrambena vzgoja in navajanje na kulturno prehranjevanje že v zgodnji mladosti ima pomembno vlogo pri vzdrževanju idealne telesne teže. Otroci staršev, ki jedo visoko kalorično hrano so pogosto debeli celo življenje. Večina od rojstva ali pubertete čezmerno hranjenjih otrok je manj pogosto, zato pa bolj hlastno in obilno.
Na tek pa je povezan tudi človekov temperament. Razdražljivi, nemirni ali živčni ljudje izkoristijo več kalorij, kot mirni in hladnokrvni ljudje, ki jih nič ne spravi s tira. Ti ljudje se tudi hitreje redijo.
Pomen dietnih navad se kaže tudi v po različnih človekovih obdobjih. Po prehodu večje telesne in duševne aktivnosti v obdobje lagodnega življenja (npr. poroka, izpit…). Zgodovina prehrane pogosto pokaže, da debeluhi raje uživajo koncentrirana živila kot manj koncentrirana. Raje izbirajo ocvrti krompir, mastno meso, salamo, sladkarije…
So zelo redke in drugotnega pomena.
Debelost povzroča zmanjšano delovanje žleze ščitnice. Dokazano je, da se telesna teža pri takih bolnikih poveča zaradi zadrževanja vode v telesu. Z zdravljenjem se lahko to hormonsko motnjo ozdravi in telesna teža postane normalna.
Tek lahko poleg vonja, okusa, videza, okolja ter misli na to, pospešijo še mnoga psihična stanja, depresije, nezadovoljstvo, čustveni odkloni ter spolne in socialne motnje. Pri mnogih debeluhih so odkrili, da deluje nanje hrana kot pomirjevalno sredstvo, kadar so jezni in potrti. Nezadovoljni, živčni in napeti ljudje, posebno ženske, pogosto iščejo uteho v jedi, obratno pa se moški iz istega vzroka zatekajo k pitju alkohola. Prav zaradi tega zdravijo debelost tudi s psihoterapijo.
Primer nekega kadilca, ki hoče nehati s kajenjem, saj se boji za svoje zdravje, kaže življenje v začaranem krogu. Temu človeku nekaj manjka, a se tega ne zaveda. Vedno nekaj išče, da bi zadovoljil svoje potrebe in želje. Razni hobiji (npr. šport, zbiranje znamk, školjk itd.) uravnavajo njegovo podzavestno prenapetost. Sodobni način življenja, predvsem pa zdrav način življenja zahteva »konjička« oziroma ustrezno rekreacijo.
Psihiatre Brosin in Pittsburg sta leta 1954 v svojem članku navedla štiri različna konfliktna stanja, ki pripeljejo do debelosti:
1. preobilno uživanje hrane kot posledica različnih neznačilnih čustvenih stanj
2. preobilno uživanje hrane kot nadomestilo za nezadovoljstvo in neznosno življenje
3. preobilno uživanje hrane kot posledica podzavestnih čustvenih bolezni, duševne potrtosti in histerije
4. preobilno uživanje hrane zaradi zasvojenosti s hrano (podobno kot z alkoholom, drogami…)
Izredno redko pa debelost povzročijo različne poškodbe ali različni tumorji v možganih, kjer leže centri za regulacijo teka.
Priporočeni izdelki:
Obesimed Forte pri prekomerni telesni teži, 28 kapsul
Medicinski pripomoček za samopomoč pri prekomerni telesni teži 10 kg ali več.