Ginekološki pregled - kdaj in zakaj<br>
23772
Ginekologija je del medicinske znanosti, ki skrbi za zdravje ženskih reproduktivnih organov. Vsaka ženska se tako večkrat v življenju znajde na ginekološkem pregledu. V otroštvu navadno ni večjih težav in če ni bolezni, tudi obisk pri ginekologu ni potreben. Nekoliko bolj pogosta so vnetja zunanjega spolovila, večinoma glivična (npr. po uporabi antibiotikov), ki jih spremlja srbenje, zateklina in rdečina z belimi oblogami. V otroštvu te težave zdravijo večinoma pediatri in zadostuje lokalna uporaba antibiotikov. Za preprečitev je potrebna pravilna higiena spolovila; redno umivanje in čiščenje spolovila, vendar brez pogoste uporabe mil in šamponov, le s toplo vodo in brisanje spolovila od spredaj nazaj. Lahko se uporabljajo tudi losjoni s kislim pH.
PRVI RESEN STIK s preventivnimi ukrepi za ohranjanje reproduktivnega zdravja imajo deklice v 6. razredu osnovne šole (12 let), z možnimi in priporočenimi cepljenji proti HPV infekciji. HPV virusi so povzročitelji genitalnih bradavic in so odgovorni za nastanek predrakavih in rakavih sprememb na materničnem vratu, nožnici in zunanjem spolovilu. V Sloveniji sta registrirana 2 cepiva in sicer dvovalentno, ki varuje pred rakotvornimi sevi (16 in 18), ter štirivalentno, ki še dodatno varuje pred genitalnimi bradavicami (16,18,3 in 6). Državni program omogoča vsem deklicam v 12. letu starosti prostovoljno in brezplačno cepljenje. Prav pa bi bilo, če bi možnost prostovoljnega in brezplačnega cepljenja imele ženske do začetka aktivnega spolnega življenja oz. vsaj do 19. leta starosti. Program se izvaja v okviru sistematičnih pregledov pri pediatrih oz. zdravnic in zdravnikov šolske medicine. Rezultati govorijo o visoki učinkovitosti in neškodljivosti cepiva.
PRVI GINEKOLOŠKI PREGLED je vsekakor priporočen pred začetkom aktivnega spolnega življenja in je lahko omejen le na pogovor in posvet o uporabi kontracepcije (kondom, ki obenem preprečuje spolno prenosljive bolezni; tabletke, obliži ... ki imajo večjo zanesljivost preprečitve nezaželene nosečnosti itn.).
Po začetku spolnega življenja pa sta priporočena 2 pregleda z odvzemom pap brisa v razmiku enega leta, ter ob obeh zaporednih normalnih brisih redni pregledi z odvzemom PAP brisa vsaka 3 leta. Državni program ZORA z aktivnim pozivanjem skrbi tudi za pozabljive. Ti pregledi so brezplačni in že kažejo pozitivne rezultate s padcem števila raka na materničnem vratu. Prav je tudi, da ženske, ki so v preteklosti bile navajene hoditi na ginekološke preglede in PAP brise 1-krat letno, to možnost ohranijo, pa tudi če samoplačniško. Pri ženskah, ki imajo spremenjene (patološke) brise, morajo hoditi na preglede pogosteje (3 do 12 mesecev), pogosto tudi na preglede s povečavo (kolposkopija). Sedaj so na voljo tudi brisi na HPV, ki v primeru, da so negativni lahko zmanjšajo število in pogostost PAP brisov.
Vir: Branko Cvjetićanin, dr. med. spec. ginekologije in porodništva; Klinični center Ljubljana
Priporočeni izdelki:
Uriage GYN-8 za intimno higieno, 100 mL
Umirjujoča in nežna intimna nega v času vnetij...
Uriage GYN-PHY za intimno higieno, 200 mL
Primeren za varno uporabo od 4.leta starosti...