Gurmar, za sladko življenje brez škodljivosti sladkorja!
18749
Prekomerno uživanje sladkorja je eden glavnih dejavnikov za razvoj številnih najbolj perečih bolezni našega časa, med drugim tudi sladkorne bolezni tipa 2. Mati narava nam ponuja rešitev, kako se upreti sladkemu morilcu.Se tudi vi ne morete upreti slaščicam, čeprav veste, da škodujejo vašemu zdravju? Bi radi to spremenili, ob tem pa še zmanjšali škodljive učinke sladkorja, ki ga zaužijete z drugo hrano? Rešitev izvira iz tropskih gozdov južne in osrednje Indije. V tistih krajih se žvečenje listov gurmarja (Gymnema sylvestre) že več kot dva tisoč let uporablja za lajšanje težav, povezanih s sladkorno boleznijo, zgovorno pa je tudi ime te divje ovijalke. Gurmar namreč v hindujščini pomeni »uničevalec sladkorja«.
Sladki morilec na pohodu Priznana ameriška nutricionistka dr. Nancy Appleton je v svoji knjigi Samomor s sladkorjem naštela kar 146 negativnih učinkov uživanja sladkorja. Najbolj splošni so nabiranje odvečnih kilogramov, slab spanec, glavobol, stres, težavna koža, motnje koncentracije in nihanje razpoloženja, prekomerno uživanje sladkorja pa povečuje tudi tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni, povišanega krvnega tlaka, nekaterih oblik raka in sladkorne bolezni tipa 2 Ta bolezen je danes na četrtem mestu med vzroki umrljivosti v razvitih državah, strokovnjaki pa ocenjujejo, da bo leta 2030 sladkorno bolezen imelo 8,9 % prebivalcev Slovenije. Večina med nami vsak dan zaužije preveč sladkorja, ne da bi se tega sploh zavedala. Po smernicah Svetovne zdravstvene organizacije je priporočena količina vnosa sladkorja za zdravega odraslega moškega 8 žličk, za žensko pa 7 žličk na dan. Toliko ga vsebuje že ena mala pločevinka gazirane pijače, sladkor pa se skriva še marsikje drugje: v sadju, zelenjavi in skoraj vsej predelani hrani, tudi v kruhu. Slaščic, ki nas od malih nog spremljajo na vsakem koraku, še sploh nismo omenili.
Skrivnost delovanja gurmarja je gimnemična kislina
Glavna učinkovina gurmarja je gimnemična kislina. Ta ima podobno molekularno sestavo kot glukoza, na naš organizem pa učinkuje dvojno. Prvič: gimnemična kislina upočasnjuje izločanje sladkorja v kri ter v trebušni slinavki spodbuja rast celic, ki tvorijo inzulin. Tako gurmar uravnava raven krvnega sladkorja v organizmu, kar še posebej koristi ljudem, ki trpijo za kronično hiperglikemijo. Drugič: gimnemična kislina vpliva na naše receptorje za sladek okus, tako da zavira njegovo zaznavanje. Hrana z veliko vsebnostjo sladkorjev ima nekaj časa po zaužitju gurmarja nekoliko nenavaden okus – gurmar tako zmanjšuje hrepenenje po sladkem. Pozitivni učinki gurmarja se ne končajo pri sladkorju. Po nekaterih raziskavah naj bi spodbujal delovanje metabolizma in pripomogel k izgubi odvečnih kilogramov, zmanjševal naj bi tudi raven holesterola, znanstveniki z univerze v Kansasu pa so odkrili revolucionaren učinek pri zdravljenju bolezni, ki jih povzročajo glive, kot je kandida. Ugotovili so, da gimnemična kislina zavira pretvorbo neškodljivih gliv kvasovk v zdravju škodljivo obliko.
Rešilna bilka za bolnike s sladkorno boleznijo
Sladkorju ne pravimo zaman tihi morilec. Posledice prekomernega uživanja sladkorja se velikokrat pokažejo šele takrat, ko je že prepozno, zato je najboljša preventiva. Gurmar vam bo pri tem pomagal, koristil pa bo tudi tistim, ki posledice že občutijo.
Najpomembnejši učinki uživanja Gurmarja
• Zavira zaznavanje sladkega okusa,
• pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi,
• spodbuja delovanje trebušne slinavke in nastajanje inzulina,
• zmanjšuje hrepenenje po sladkem,
• vzdržuje uravnoteženo raven apetita.
Priporočeni izdelki:
Gurmar, 100 g
Se tudi vi ne morete upreti sladkarijam, čeprav veste, da škodujejo vašemu zdravju?...
Mačji krempelj v prahu, 100 g
Mačji krempelj v prahu brez dodatkov...