Kaj je bolečina in kako proti njej?
26851
Bolečina je eden najpogostejših simptomov bolezni in poškodb. Nekatere vrste bolečin, ki nujno ne zahtevajo posveta z zdravnikom, lahko omilimo sami z zdravili proti bolečini, ki so na voljo v lekarnah brez recepta. Tako lahko kratkotrajno omilimo ali odpravimo zobobol oziroma dosežemo krajše ali daljše olajšanje bolečin različnega izvora, kot so glavobol, menstrualna bolečina, bolečine zaradi poškodb mišic in sklepov, do katerih navadno pride pri delu ali športu, ter blažje bolečine zaradi revmatskih obolenj.
Glavobol in bolečine pri gripi in prehladu
Glavobol ter bolečine v mišicah in sklepih le redko spremljajo prehlad. Pogostejše so pri gripi, ko se jim lahko pridruži tudi povišana telesna temperatura. Olajšamo jih z zdravili proti bolečinam in povišani telesni temperaturi.
Migrena in tenzijski glavobol
Migreno prepoznamo po zmernem do izrazitem glavobolu, ki lahko traja od 4 do 72 ur ali dlje. Utripajoča bolečina se sprva pojavi le na eni strani glave, nato pa se razširi še na drugo stran. Spremljajo jo slabost, bruhanje in občutljivost za svetlobo, zvok ali dišave. Glavobol postane še izrazitejši, če se bolnik giblje. Redkeje se pojavita tudi zvonjenje v ušesih ali občutek otrplosti. Za lajšanje blagih do zmernih migren, ki niso prepogoste, so na voljo zdravila proti glavobolu. Priporočljivo je tudi nadzorovanje stresa (skrb za redno telesno aktivnost v naravi in sprostitev) in izogibanje dejavnikom, ki povzročajo napad migrene.
Tenzijski glavobol občutimo kot stiskanje okoli glave ter napetost v predelu senc, čela, obraza in vratu. Navadno gre za blago do zmerno bolečino, ki lahko traja več ur. Za lajšanje tenzijskega glavobola svetujemo zdravila proti glavobolu. Priporočamo tudi dovolj spanja, masiranje vratu in ramen, globoko in počasno vdihavanje in izdihavanje, meditacijo in telesno dejavnost, ki zmanjša stres in čustveno napetost, ter toplo kopel ali prho, ki pomaga sprostiti mišice.
Zobobol
Bakterije v ustni votlini izločajo lepljivo snov, s pomočjo katere se prilepijo na površino zoba. Iz sladkorja in škroba v hrani tvorijo kisline, ki razjedajo zobno sklenino. Posledica poškodovane zobne sklenine je občutljivost zoba za sladko, mrzlo ali vroče. Dokler ne pridemo do zobozdravnika,
priporočamo zdravila za lajšanje zobobola.
Menstrualna bolečina
Krči ali bolečine med menstruacijo so posledica povečane koncentracije prostaglandinov v maternici. Menstruacijo lahko spremljajo tudi slabost, driska in glavobol. Na voljo so zdravila za laj{anje menstrualne bolečine. Poleg tega svetujemo uporabo grelnih blazinic, ki prekrvitev izboljšajo,
in spanje na hrbtu s podloženimi koleni. Obisk pri zdravniku je nujen, kadar se med posameznimi obdobji menstruacije pojavijo neredne krvavitve ali hudi krči, kadar menstrualni izliv traja več kot sedem dni ali pa zunaj menstrualnega obdobja nastopijo bolečina in krči v trebuhu.