Kako lahko bolezen in stres vplivata na sladkorno bolezen
24995
Med prebolevanjem okužbe in pri zvišani telesni temperaturi se raven glukoze v krvi po navadi zviša, tudi če jeste manj kot po navadi. Takrat se namreč sprošajo hormon. ki imajo nasprotni učinek od insulina. Ob tem se iz jeter sproščajo zaloge glukoze, manjša pa je tudi učinkovitost insulina. V hladnejših mesecih prevladujejo okužbe dihal, poleti pa so pogoste akutne okužbe prebavil. Ljudje s sladkorno boleznijo so nagnjeni tudi k pogostejšim okužbam podkožja in sečil.
Kako ravnati, če zbolite
• Tudi ko zbolite, je treba nadaljevati zdravljenje sladkorne bolezni. Potreba po insulinu je navadno celo večja kot takrat, ko ste zdravi. Ker je nihanje ravni glukoze med boleznijo bolj nepredvidljivo, so potrebne pogostejše meritve. O prilagajanju odmerkov zdravil se pogovorite s svojim zdravnikom.
Uživajte dovolj tekočine. Najboljša sta voda in nesladkan čaj. Če bruhate, imate drisko ali se zelo znojite, vsako uro spijte vsaj 1-2 dcl tekočine, da preprečite dehidracijo.
Če vso zaužito tekočino izbruhate, čim prej poiščite zdravniško pomoč - potrebujete namreč infuzijo. Prvi znaki dehidraciie so žeja, suha usta, manjša količina seča, temna barva seča, splošna oslabelost, itn.
Slika: uravnavanju sladkorja moramo
(če smo sladkorni bolnik) posvetiti vso pozornost!
• Poskusite zaužiti vsaj nekaj lahke hrane (npr. juho, jogurt, mlečne napitke) ali občasno popijte malo sadnega soka.
• Seveda je treba zdraviti tudi osnovno bolezen (npr. bakterijsko okužbo z antibiotiki) in znižati visoko telesno temperaturo.
Diabetična ketoacidoza
• Če se zdravite zaradi sladkorne bolezni tipa 1, je med prebolevanjem okužbe večja nevarnost za razvoj diabetične ketoacidoze.
• Značilni simptomi so žeja, pogosto uriniranje, dehidraciia, utrujenost, bolečine v trebuhu, slabost z bruhanjem in pospešeno dihanje. Možen je tudi zadah po acetonu.
• Ob višjih vrednostih glukoze v krvi (nad 15 mmol/L) zato vselej izmerite še ketone v seču.
Vaše telo v primeru ketoacidoze nujno potrebuje dovolj insulina in tekočine. Največkrat je potrebno zdravljenje v bolnišnici, zato čim prej poiščite zdravniško pomoč.
Ne pozabite:
V času bolezni so potrebne pogostejše meritve ravni glukoze v krvi in hitro ukrepanje.
Preventivni ukrepi
• Še ko ste zdravi, se posvetujte s svojim zdravnikom, kako ukrepati med boleznijo.
• Skrbite za dobro kondicijo, uživajte zdravo prehrano in se dovolj gibajte na svežem zraku.
• Priporočeno je tudi cepljenje proti gripi.
• Med boleznijo so potrebne pogostejše meritve ravni glukoze v krvi in hitro ukrepanje.
Priporočeni izdelki:
Accu-Check Aviva nano komplet za merjenje sladkorja
Idealna naprava za hitro, enostavno in natančno testiranje...
Accu-Chek Aviva aparat za merjenje glukoze
Merite z vzorcem krvi iz prstne blazinice, dlani, nadlakti, podlakti, stegna ali meč...