Kislo-bazično ravnotežje kot osnova za zdravo življenje - 1.del

Kislo-bazično ravnotežje kot osnova za zdravo življenje - 1.del

Že v antičnih časih so poznali, pomen načina življenja in prehrane ter njihov vpliv na zdravje, saj se je od takrat ohranil pregovor, da »je človek to, kar jé«. Žal je veliko tega znanja iz starih časov v moderni dobi visoke tehnologije šlo v pozabo. V moderni medicini   prevladuje mnenje, da hrana ne more vplivati na stanje kislinsko-bazičnega ravnotežja v telesu. Medtem pa so raziskave pokazale, da je porušeno kislinsko-bazično ravnotežje najpogostejše posledica obremenitve organizma s prehrano, ki povzroča povečano tvorbo kislin v telesu. Telo ima na razpolago sicer lastne mehanizme nevtralizacije odvečnih kislin, vendar je njihova sposobnost omejena glede na količine zaužite beljakovinske in ogljikohidratne hrane.

Kisline in baze je definiral leta 1923 danski kemik Brönstedt in sicer kisline kot snovi, ki oddajajo protone (pozitivno nabite H ), medtem, ko so baze snovi, ki sprejemajo protone. Enota za kisline ali baze je pH vrednost, ki znaša od 1 do 14, kjer je 1 najmočnejša kislina in 14 najmočnejša baza. Nevtralna tekočina ima vrednost 7, kar pomeni, da pri tej vrednosti ni presežka ne bazične in ne kisle spojine.
 


Slika: kislinsko ravnotežje je pomembno za fit telo
 
Pri normalno zdravem organizmu je stanje v rahlem bazičnem področju. V različnih delih telesa oz. organih je vrednost pH različna, ker je v vsaki fazi presnove v posameznem organu potrebna različna koncentracija kislin za optimalen potek funkcije posameznih organov. Tako imamo v želodcu skrajno kisle pogoje, medtem ko ima kri zdravega človeka pH vrednost med 7,35-7,45 PH vrednosti pod 7,0 ali nad 7,8 vodijo v smrt organizma.    


Splošno o kislinsko-bazičnem ravnotežju


Razmerje med kislinami in bazami je izredno pomembno za vse presnovne procese v telesu. Za normalno delovanje presnove je neobhodno potrebno uravnano kislinsko-bazično ravnotežje, ki je odgovorno za normalno strukturo in funkcijo beljakovin, prepustnost celične membrane,porazdelitev elektrolitov ter nemoteno delovanje medceličnine ali vezivnega tkiva. To je največji organski sistem, ki ima značilnosti enakovrednega telesnega organa, saj ima vse sestavine organa od celic, krvnega in limfnega ožilja, živcev in številne naloge kot so začasnega odlagališča odpadnih snovi presnove,odvečnih kislin, telesu tujih škodljivih snovi in mesto nastajanja limfe. Medcelični prostor ima tako važno nalogo nevtralizacije kislin in vzdrževanja kislinsko-bazičneg ravnotežja.

Dr. L.Krušič in Dr. A.Krušič-Kaplja

Priporočeni izdelki:
Basica vital prašek v dozi, 800 g
Bazični prah za dodajanje jedem in pijačam...
Basica instant Osvežujoči sadni napitek, 300 g prahu
Vsebuje kombinacijo bazičnih vitalnih snovi za vzdrževanje kislinsko-bazičnega ravnotežja.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo