Magnezij - pomemben mineral zdravja - 1.del
22686
Dnevne potrebe magnezija za mladino od 16 leta in odrasle znaša po priporočilih Nemške Zveze za Prehrano od 300-400 mg, kjer je potrebno upoštevati, da moški potrebujejo nekoliko večje količine magnezija kot ženske zaradi večje mase skeleta. Za otroke do 4 leta se priporoča 80 mg in do 15 leta od 120-300 mg dnevno. Dnevna potreba pri nosečnicah znašam 350 mg in za doječe 390 mg dnevno. V zadnjih mesecih nosečnosti priporočajo dodajanje magnezija zaradi preprečevanja prezgodnjih popadkov. Še posebno se priporočajo povečane količine dnevno zaužite količine magnezija pri sledečih skupinah:
- Športniki, ki utegnejo izgubiti večje količine magnezija med potenjem po povečani potrebi zaradi nevtralizacije odvečnih kislin.
- Diabetiki, ki izločajo večje količine magnezija z urinom.
- Starejši ljudje, ki zaužijejo premalo vode in tekočin ter se pomanjkljivo prehranjujejo.
- Pri ljudeh, ki uživajo zdravila: aminoglikozide, cisplatin, ciklosporin, digoxin, oralna kontracepcijska sredstva, laksativa, glukokortikoide, diuretika in druge.
- Pacienti s srčnimi obolenji imajo večje potrebe po magneziju.
Znano je, da je samo organsko vezani magnezij v obliki citrata ali aspartata razpoložljiv na celičnemu nivoju in da se anorganske soli magnezija kot so magnezijev karbonat in oksid sicer resorbira v kri, vendar ni razpoložljiv ostalim tkivnim celicam.
Slika: magnezij je zelo pomemben gradnik kosti
Pri začasnih pomanjkanjih magnezija zaradi nizke vsebnosti v prehrani, se magnezij glede na potrebe uporablja iz kosti. S starostjo se zmanjša sposobnost nadomeščanja magnezija iz tkiv, kar pomeni povečano dnevno potrebo po magneziju pri starejših ljudeh. Pomanjkanja magnezija se pojavijo zlasti pri nepravilni prehrani in pri kroničnih obolenjih.
Pomanjkanje Magnezija
Pri današnjih življenjskih pogojih in navadah so pomanjkanja magnezija zelo pogosta.
Telo lahko dolgo časa kompenzira pomanjkanje magnezija s pomočjo izkoriščanja magnezija iz kostnih depojev in s pomočjo zmanjšanega izločanja magnezija skozi ledvica, ne da bi se pojavili večji patofiziološki učinki s kliničnimi simptomi. Pri dolgotrajni zmanjšani oskrbi in dodatni izgubi magnezija preko ledvic in kože, pa se pojavijo naslednji simptomi pomanjkanja:
- Pritisk v glavi, vrtoglavica, omotičnost, zaspanost, nervoza, padec koncentracije
- Motnje v ritmu delovanja srca.
- Krči mišic obraza, vratu in lopatic, krči vzdolž celotne hrbtenice, v področju želodca in črevesja, sečnih poti, maternice, stegen, meč, podplatov in prstov na nogi.
- Občutek gluhosti mišic, parestezija.
Pri človeku se kaže pomanjkanje magnezija s simptomi povišane nevro-mišične vzdražljivosti, ki vodijo do mišičnih napetosti, krčev, motenj srčnega ritma, hipertonije in splošno do slike obolenja latentne tetanije (Durlach, 1988, Rude, 1998).
Krušič L. in A. Krušič-Kaplja
Priporočeni izdelki:
Magnesium Diasporal 300 Direkt granulat, 50 vrečk
Oskrbljeni z magnezijem tudi na poti...
Magnesium diasporal 400 extra z okusom pomaranče, 50 vrečk
Za učinkovito izravnavo pomanjkanja magnezija...