Melazma in sodobno zdravljenje!
3225
Melazma je pogosta in kronično ponavljajoča se kožna bolezen, pri kateri se pojavijo rjavkaste lise, najpogosteje na obrazu. Bistveno pogosteje prizadene ženske. Melazmo diagnosticira in zdravi dermatolog. Eden pogostejših vzrokov slabih rezultatov zdravljenja je prav zgrešena diagnoza in nepravilen izbor zdravil in postopkov. Za izboljšanje melazme lahko mnogo storijo tudi pacienti sami.
Kaj je melazma?
Melazma je bolezen, pri kateri se običajno na koži obraza pojavijo rjavkaste do rjavkasto-sivkaste lise. Pri večini se pojavi na licih, korenu nosu, čelu, bradi in nad zgornjo ustnico. Lahko se pojavi tudi na drugih predelih kože, ki so pogosto izpostavljeni sončnim žarkom, kot so vrat in podlakti. Običajno se pojavi oziroma jo opazimo in se poslabša v poletnih mesecih ali po izpostavljanju sončnim žarkom in se nekoliko izboljša v zimskih mesecih oziroma ko se izpostavljenost sončnim žarkom zmanjša.
Pogosteje pri ženskah in temnopoltih
Melazma se znatno pogosteje pojavlja pri ženskah, predvsem v rodni dobi, se pa lahko pojavi tudi pri moških, aje le 10 % pacientov z melazmo moških. Melazmaje pogostejša pri ljudeh temnejše polti, zato je zelo pogosta pri ljudeh iz Latinske Amerike, Bližnjega vzhoda, severnih Afričanih, Azijcih, Indijcih, Mediterancih in tudi temnopoltih Afričanih. Nikakor ni redka tudi pri ljudeh svetlejše polti.
Vzroki za nastanek
Vzrokov za nastanek melazme je več, med njimi sta glavna dva: Izpostavljanje svetlobi, predvsem UV-žarkom, tako sončnim kot iz umetnih virov (npr. solarijev). Raziskave zadnjih let kažejo, da na slabšanje melazme vplivajo tudi žarki višjih valovnih dolžin (vidna svetloba).
Vpliv ženskih spolnih hormonov, ki sodelujejo pri sproženju in vzdrževanju bolezni. Zato se melazma pogosteje pojavi v času nosečnosti in pri ženskah, ki uporabljajo hormonske kontraceptive. Ni pa to nujno za pojav. Melazmo lahko do neke mere poslabša uporaba neustreznih kozmetičnih pripravkov, od negovalnih, hidratantnih krem, do različnih kremic proti »gubicam« itd., še posebej tistih, ki dražijo kožo.
Kaj se dogaja pri melazmi?
Gre za motnjo tvorbe in kopičenja kožnih pigmentov - melaninov - v spodnjih predelih povrhnjice. S časom pa lahko del pigmenta preide v spodaj ležeči dermis. Takšno obliko melazme, kjer je pigment tudi v dermisu, je bistveno težje zdraviti, zato je pomembno, da melzmo prepoznamo injo začnemo zdraviti čim prej. Zadnje raziskave pa so pokazale, da poleg motnje pigmentacije pri melazmi sodelujejo tudi spremembe v področju drobnega povrhnjega žilja tik pod povrhnjico in posebna oblika vnetnega procesa, kar je pomembno spremenilo pristop k zdravljenju.
Kako jo prepoznamo?
Običajno melazmo vidimo kot simetrične, precej enakomerno pigmentirane rjavkaste do rjavkasto-sivkaste lise, precej dobro omejene od okolice, ki so lahko včasih nekoliko nepravilnih oblik in robov. Dermatolog postavi diagnozo na osnovi anamneze - pogovora s pacientom, kliničnega pregleda, dermatoskopskega pregleda in pregleda s posebno UV-lučjo. Ob postavitvi diagnoze je pomembna ocena melazme: globina, ocena žilne komponente, ocena vnetne komponente, opredelitev dejavnikov ... , saj vse to vpliva na izbor zdravljenja.
Kakšna je diferencialna diagnoza? Pri melazmi se lahko zmotimo!
Običajno bo melazmo izkušen dermatolog hitro prepoznal, a iz izkušenj opažamo, da nekatere druge kožne bolezni, ki se kažejo s podobnimi rjavkastimi lisami, laiki kot tudi drugi zdravniki pogosto zamenjano za melazmo. Med njimi so najpogostejše t. i. Berloque dermatitis, postinflamatorne hiperpigmentacije - rjavkaste lise, ki se pokažejo po predhodnih vnetjih kože, ki pa niso vedno zelo očitna (npr. po fotodermatitisih, po aknah itd.). Melazmi zelo podoben je tudi lichen planus pigmentosus in t. i. erythema dyscronicum perstans, ki lahko včasih predstavljata diagnostični problem celo dermatologu. Tudi nekatere rjavkaste lise, ki so povezane z etničnimi značilnostmi (npr. t. i. pigmentacijske demarkacijske linije), lise ob uporabi nekaterih zdravil, ličil, rjavkaste lise po sončnih poškodbah itd., so lahko zelo podobne melazmi.
Kdo zdravi melazmo in kako?
Melazmo diagnosticira in zdravi le specialist dermatolog po predhodni postavljeni diagnozi in oceni stanja. Melazma lahko včasih izgine sama od sebe, še posebej po končani nosečnosti ali prekinitvi uporabe hormonskih kontraceptivov, vendar zelo pogosto vztraja, se slabša in je precej trdovratna težava, ki zahteva vztrajnost in potrpežljivost tako pacienta kot dermatologa. Zato melazmo uvrščamo med kronične in ponavljajoče se dermatoze.
Pri zdravljenju velja nekaj pravil:
1. Idealno zdravilo za melazmo ne obstaja. Pred uvedbo terapije je potreben dober pregled, pravilna diagnoza in ocena melazme ter nato izbira kombinacije terapevtskih možnosti.
2. Predpogoj za uspeh zdravljenja je dobra zaščita pred svetlobo. Nujna je zaščita pred sončnimi žarki, popolno prenehanje izpostavljanja morebitnim solarijem in zaščita tudi pred vidno svetlobo. Natančna navodila, kako doseči takšno zaščito, vam poda dermatolog, ki tudi svetuje, katera zaščitna sredstva bi bila za vašo kožo najbolj primerna.
3. Zdravljenje se ne sme prekinjati in se prilagaja glede na letni čas in uspehe zdravljenja, zato je potrebno vodenje pod kontrolo dermatologa. Samo predpisati ali v lekarni kupiti kremice proti pigmentacijam ali obiskovati kozmetičarko z raznimi pilingi in laserji ne bo imelo znatnega dolgoročnega učinka ali pa se bo melazma na tak način neredko celo poslabšala, kar pa vsi, ki melazmo imajo oziroma jo zdravijo, verjetno že vedo.
4. Smiselno je prekiniti (vsaj za določen čas) z uporabo hormonskih kontraceptivov.
Kako dermatologi zdravijo melazmo?
Dermatologi pri zdravljenju melazme uporabljajo kombinacije iz široke palete zdravil in posegov, ki jih individualno prilagajajo.
Najpogostejša zdravila, ki jih uporabljajo:
- Sredstva za zmanjševanje tvorbe pigmenta, ki jih pacient nanaša na kožo v obliki krem, mazil, losijonov, pen itd., ter vsebujejo učinkovine, kot so hidrokinon, koična kislina, azelainska kislina, arbutin ...
- Sredstva, ki vplivajo na inflamatorno komponento in deloma na tvorbo pigmenta, kot so kombinirana uporaba glukokortikosteroidnih krem oziroma pripravkov ter v novejšem času uporaba zdravil iz skupine kalcijnevrinskih inhibitorjev.
- Sredstva, ki kontrolirajo in urejajo epidermopoezo ter deloma vplivajo tudi na zmanjšano tvorbo pigmenta, kot so retinoidi (predvsem tretinoin, izotretinoin ... ) in kisline iz skupine alfa in beta hidroksi kislin (npr. glikolna kislina, mandljeva kislina, piruvična kislina ... ).
- Kombinacije: skoraj vedno uporabljamo različne kombinacije dveh, treh ali več zgoraj omenjenih učinkov v različnih koncentracijah.
Najpogostejše tehnike in postopki:
Za melazmo pogosto ni dovolj le up zgoraj omenjenih lokalnih zdravil, ampak je potrebna uporaba še neka postopkov in tehnik.
1. Uporaba laserjev in drugih svetlobnih naprav. Tu je potrebna izredna previdnost, saj lahko nepravilna uporaba teh naprav ali uporaba neprimernih naprav melazmo poslabša. Melazma je namreč občutljiva na svetlobo, laserji in razni IPL-i prav to emitirajo, zato ni vseeno, kateri laser uporabljamo in kako. Laserji se namreč med seboj zelo razlikujejo in različni laserji so namenjeni različnim stvarem. Laserji prvega izbora pri melazmi so laserji, ki razbijajo pigment - to so laserji izredno kratke valovne dolžine. Najpogosteje se uporabljajo t.i. Q-switch laserji, dobre uspeh imamo tudi z nekaterimi pripravami intenzivne pulzne svetlobe določenih intervalov valovnih dolžin. Poleg laserjev, ki razbijajo pigment, se je pokazalo, da je pri melazmi nujna uporaba kombinacije z vaskularnimi laserji, ki delujejo na zmanjševanje žilja.
Pri laserskih terapijah je pomembno: pravilni izbor laserja in uporaba kombinacije laserjev (dveh ali več) in ponavljanje terapije (običajno je potrebnih vsaj pet ali več· ponovitev laserskih terapij). Izogibati seje treba ablativnim laserjem (laserji, ki luščijo kožo), klasičnim in frakcioniranim, ki le vrtajo drobne luknjice v kožo. Pokazalo se je, da tovrstni laserji na dolgi rok melazmo poslabšajo.
2. Uporaba dermatoloških pilingov je za doseganje dobrega rezultata v večini primerov skoraj nujna. Dermatologi izbiramo med veliko množico različnih kislin, različnih koncentracij. Pogosto uporabljamo mešanice več različnih kislin, ki so jim dodana še sredstva za zmanjševanje pigmentacij, kontrole zorenja povrhnjice itd. Tudi tovrstne pilinge je treba ponavljati.
Je mogoče melazmo zdraviti tudi s tabletami?
Da. Študije so pokazale učinkovitost uporabe določenih tablet in zadnjih nekaj let tovrstno zdravljenje tudi uporabljamo, a, kot že omenjeno, vedno v kombinaciji z drugimi metodami. Ker imajo tablete lahko nekatere, sicer izjemno redke, stranske učinke, potekajo študije uporabe učinkovine iz tablet v obliki lokalnih pripravkov (kreme, mazila itd.). Uporablja se lahko tudi v obliki injekcij, ki se jih vbrizga neposredno v področje prizadete kože ali v kombinaciji z mikroiglično tehniko.
Zakaj je zdravljenje včasih neučinkovito?
Omenjene metode zdravljenja so učinkovite, če so izbrane primerno pacientu in opravljene pravilno. Najpogostejši vzrok neuspešne terapije je napačna diagnoza, ko pacienta zdravijo pod diagnozo melazma, v bistvu pa gre za drugo motnjo pigmentacije. Pogost vzrok neuspeha je tudi s strani pacienta, in sicer nedoslednost pri uporabi terapije in nezaščita pred svetlobo.
Kaj lahko storimo sami?
Zavzeto in dosledno sodelovanje pacienta pri zdravljenju melazme je ključnega pomena za uspeh. Nekaj namigov, ki jih lahko stori vsak sam:
- Izogibajte se oziroma kolikor se le da zmanjšajte izpostavljanje svetlobi (tako sončnim žarkom, solarijem kot tudi vidni svetlobi - sevanje računalniških monitorjev, televizorjev, močnih svetilk ... ).
- Uporabljajte zaščitne pripravke z visokim in širokim zaščitnim faktorjem (50+) vsak dan, tudi ko je oblačno. Svetujemo predvsem pripravke s fizikalnimi filtri (kot so titanijev dioksid ali cinkov oksid, novejši vsebujejo železov oksid ... ). Nanos ponovite vsaki dve uri, ko ste zunaj.
- Dodatno uporabljajte pokrivala s širokimi krajci (klobuk s krajci vsaj 7 cm) in sončna očala, saj so študije pokazale, da samo sredstva (kreme) za zaščito pred soncem niso dovolj učinkovite.
- Izogibajte se oziroma ne uporabljajte kozmetičnih pripravkov (negovalen kreme, ličila, itd.), ki dražijo kožo, vsebujejo dišave ali rastlinske izvlečke.
- Pri ljudeh, kjer se melazma pojavlja nad zgornjo ustnico je videti, kot bi imele brke), odsvetujemo uporabo rdečil za ustnice in vazelinskih pripravkov. Če so ustnice suhe, vam bo dermatolog svetoval, katere pripravke lahko uporabljate. Iz prakse vem, da je uporaba rdečil pri mnogih »nujna« oziroma se jim zelo težko odpovejo, zato takrat svetujem zelo previdno uporabo. Rdečilo se nanaša izključno na »rdeči« del ustnic in se ne nanaša do roba (pusti se prost rob približno 1 mm, oziroma nikakor mazati preko roba - na kožo preko rdečine ustnice).
- Izogibajte se depilaciji dlačic z voski, prav tako puljenju. Pri britju pa zelo nežno in previdno. Vprašajte dermatologa, katera metoda odstranjevanja dlačic bi bila za vas najbolj primerna. Laserska epilacija dlačic je sicer možna, a le pod nadzorom dermatologa.
Piše: asist. Borut Žgavec, dr. med.
Priporočeni izdelki:
Cosmelan set
Zagotavlja odstranitev izraznih kožnih nepravilnosti v veliko pomoč pa so tudi vsem tistim, ki so oboleli za melasmo.
Cosmelan 2 krema, 30 g
Zagotavlja odstranitev izraznih kožnih nepravilnosti v veliko pomoč pa so tudi vsem tistim, ki so oboleli za melasmo.