Napotki za potovanje ljudi s sladkorno boleznijo - 1.del
17309
Popolna sprostitev na potovanju
Aktiven življenjski slog, potovanja in spoznavanje novih stvari − vse to je življenje! Ko se ljudje s sladkorno boleznijo odločijo za potovanje, morajo prej pomisliti na več stvari. Kaj mora biti v paketu za nujno pomoč? Ali se lahko pripomočki za sladkorno bolezen odnesejo na letalo? Ali potovanje v drug časovni pas vpliva na raven glukoze v krvi? Kaj morajo vedeti ljudje s sladkorno boleznijo, ko uživajo bolj eksotično hrano?
Spodaj boste našli nekaj napotkov in odgovore na ta vprašanja, tako da se boste lahko skrbno pripravili na različne posebnosti pri potovanju bolnika s sladkorno boleznijo. Potem boste na potovanju resnično uživali v novih doživetjih.
Potujte, kamor koli in kadar koli želite
Kamor koli z avtom, vlakom, ladjo ali letalom − katero koli pot izberete za potovanje, je zelo pomembno, da se dobro pripravite, še posebno pred daljšimi potovanji.
Na poti z avtomobilom
Ko vozite, je najpomembneje, da se izogibate dejavnikom tveganja za hipoglikemijo, ki lahko na hitro povzroči nezavest. Zato je priporočljivo preverjati raven glukoze v krvi pred odhodom, tudi če vam ni treba vzeti dodatnega insulina ali zmanjšati vnosa hrane pred potjo.
Na potovanju imejte vedno na dosegu rok nekaj glukoze. Z rednimi postanki se lahko izognete stresu. Na zalogi imejte prigrizek (najbolje v obliki hitro prebavljivih ogljikovih hidratov), če pride na primer do prometnega zamaška ali zamude na avtocesti. Da boste varni, je dobro na teh postankih preveriti tudi vašo raven glukoze v krvi. Svoje potovanje z avtomobilom prekinite že ob prvem znaku za hipoglikemijo.
Ladja na obzorju!
Vse, kar morate storiti, je sprostiti se in uživati v križarjenju. V primeru morske bolezni pijte veliko mineralne vode in redno preverjatje raven glukoze v krvi.
Bodite na pravi progi
Potovanje z vlakom je enako prijetna in sproščujoča izkušnja. Na dosegu roke imejte svojo opremo za nujne primere – najboljše mesto je v vaši ročni potovalki.
Potovanje z letalom
Ko letite, imejte opremo za nujne primere v ročni prtljagi in na dosegu rok (pod sedežem). Ker insulin ni odporen na nizke temperature v prostoru za prtljago v letalu, ga ne shranjujte v prtljagi, ki ste jo oddali, razen če ga shranite v termotorbico. Pri potovanju z letalom so žal pogosti vmesni pristanki, zamude in odpovedi poletov. Zato je dobro, da imate vse, kar potrebujete, vedno na dosegu rok. Številne mednarodne letalske družbe že ponujajo tudi posebne obroke za potnike s sladkorno boleznijo. V potovalni agenciji preverite to možnost že pri rezervaciji poleta in obroke naročite vnaprej, če je potrebno. Večinoma se taki obroki naročijo do 24 ur pred poletom.
Potovanje med časovnimi pasovi
Ker menjava časovnega pasa vpliva na vaše zdravljenje z insulinom, boste morali na potovanju prilagoditi svoj odmerek insulina. Enostavno pravilo je, da morate odmerek insulina povečati, če se dan daljša, in zmanjšati, če dan postaja krajši. Leti vzhod—zahod: dan bo približno 6 ur ali 25 odstotkov daljši, zato je treba v skladu s tem vaš odmerek insulina zvečati. Leti zahod—vzhod: dan bo približno 6 ur ali 25 odstotkov krajši, zato je treba odmerek nsulina zmanjšati. Priporočamo, da ste prvih nekaj noči na potovanju še posebno previdni zaradi tveganja hipoglikemije. Varneje je, da izvedete nekaj dodatnih meritev ravni glukoze v krvi, saj boste tako prej opazili zvišanje ali znižanje in ustrezno ukrepali.
Priporočeni izdelki:
Accu-Check Aviva nano komplet za merjenje sladkorja
Idealna naprava za hitro, enostavno in natančno testiranje...
Accu-Chek Aviva aparat za merjenje glukoze
Merite z vzorcem krvi iz prstne blazinice, dlani, nadlakti, podlakti, stegna ali meč...