Naravno, bio in fit
13788
Marketing in pridevniki
Najbolj pogosto uporabljeni pridevniki v oglaševanju so običajno odvisni od trendov. Zadnja leta v živilski panogi opažamo izjemen porast oglaševanja »zdravja« in vsega, kar je povezano z njim. Tako so vedno več izdelkom dodani pridevniki »naravno«, »bio« ali »fit«. Ker s(m)o posamezniki vedno bolj zdravstvao osveščeni, tovrsten marketing najbrž vpliva tudi na naše nakupne odločitve. Izmed dveh jogurtov bomo verjetno izbrali tistega, za katerega menimo, da bolj koristi našemu zdravju. Koliko je dejanske resnice v pridevnikih, ki se v oglasih uporabljajo, pa je drugo vprašanje.
Danone in tožba v ZDA
Zgovoren primer, kako svetovne dogodke in gibanja narekuje skoraj izključno ekonomski interes, je zadnja tožba, ki jo je multinacionalka Danone izgubila v ZDA. Dokazali so, da njihove trditve o zdravstvenih učinkih jogurta Actimel, enostavno ne držijo. Vendar ekonomska računica je enostavna: če je dolgoročni dobiček od prodaje, ki ga prinese določen oglas, večji od kazni, če se ugotovi kršitev, je odločitev seveda jasna. In dolgoročen dobiček je odvisen od percepcije in navad potrošnikov. Ko po 10 ali več oglasih potrošnika prepričaš v določeno resnico, na podlagi katere oblikuje svoje nakupovalne navade, jih bo »čez noč« zelo težko spremenil. In kazni v takem primeru nikoli ne odtehtajo dobičkov, ki so posledica vpliva na potrošniške nakupne navade.
Tudi McDonald’s je zdaj »zdrav«
Fenomen »širitve blagovne znamke« je očitno popularen povsod. Tako je pri nas tudi McDonnalds, ki je v splošni javnosti skoraj sinonim za »nezdravo prehranjevanje«, začel s kampanjo o zdravi prehrani. Če veljajo zakonitosti marketinga, potem tole ni bila najbolj posrečena poteza. Zelo težko je namreč spreminjati percepcijo v očeh kupca. Ta percepcija je namreč edina realnost, ki določa prodajo. Če so do sedaj v McDonnalds hodili predvsem posamezniki, ki ali zavedno nasprotujejo »Health Food maniji«, ali pa se s prehrano sploh ne obremenjujejo, potem naj bi se tem zdaj pridružila še tista tretja skupina, ki tja ni zahajala zaradi mišljenja, da ta hrana ni preveč zdrava. Hmmm… Veliko sreče pri prepričevanju prepričanih.
Slika: Težko je prepričati prepričane.
Polarizacija potrošnikov
Najbrž bomo kmalu tudi pri nas priča vedno močnejši delitvi potrošnikov na tiste, ki »pazijo na prehrano«, in tiste, ki se s tem sploh ne ukvarjajo. Podobna situacija je na primer v ZDA, kjer skoraj ni tistih z »malo povečano telesno težo« (teh je pri nas še vedno najbrž največ). Obstajajo samo zelo debeli in tisti, ki imajo praktični idealno telesno težo, redno vadijo in skrbijo za zdrav način življenja. Ker je v ZDA relativno veliko prvih, pri nas pogrešam močnejše pozicioniranje blagovnih znamk, ki bi ciljale na tiste, ki se s prekometno težo ne bi preveč obremenjevali. Tako ali tako »vsi vemo«, da nekatere stvari pač niso zdrave ali dietne. Oglasi, ki nas prepričujejo v nasprotno, žalijo našo inteligenco.
Vir: The nutrition
Priporočeni izdelki:
Nupo nadomestilo obroka - toffee crunch
Nupo nadomestilo obroka je ploščica, ki je primeren substitut za enega izmed manjših obrokov tekom dneva.
Nupo nadomestilo obroka - hrustljava limona
Nupo nadomestilo obroka je ploščica, ki je primeren substitut za enega izmed manjših obrokov tekom dneva.