Nasveti za zdrava ušesa (nadaljevanje)
68282
6. Mala ušeska
Otroci so zelo dovzetni za vnetje ušesa, zato moramo nameniti posebno pozornost čiščenju njihovih ušes. Ozki sluhovodi, kratka evstahijeva cev, nerazvit imunski sistem in velika izpostavljenos mikrobom, ki povzročajo vnetje žrela, so dejavniki, ki najbolj pripomorejo k nastanku vnetja srednjega ušesa. Otrok ob vnetju ušesa čuti hude bolečine, zato je pametno, da z ustrezno higieno ušes čim bolj zmanjšamo možnost za to obolenje. Zaradi posebnosti otroških sluhovodov moramo z njimi ravnati še posebej pazljivo. Z vatiranimi palčkami lahko čistimo le uhelj, njeni uporabi v sluhovodu pa se moramo izogibati. Pri otrocih, starejših od 1 leta, lahko občasno uporabimo oljno pršilo, ki varuje kožo sluhovoda in pomaga pri odstranjevanju nečistoč.
Ali veste,
- da se v malih ušeskih tvori več ušesnega masla kot pri odraslih? Otroci namreč manj govorijo in žvečijo, zato z gibanjem obraznih mišic manj vplivajo na gibanje sluhovoda. Ušesno maslo se zato počasneje premika proti zunanjosti.
7. Zdravljenje ušesnih bolezni
Če v ušesu nastane čep iz ušesnega masla, moramo obiskati zdravnika, ki ga bo odstranil z izpiranjem. Nekaj dni pred tem moramo običajno v sluhovod nanašati oljno pršilo, s čimer bomo čep omehčali. Če pride do vnetja ušesa, moramo biti pozorni na trajanje obolenja. Lahko je kratkotrajno in brez zapletov mine samo od sebe. Vendar če vnetje ne izzveni v nekaj dneh, moramo nujno obiskati zdravnika.
Zdravnik lahko s pregledom ugotovi vzroke in resnost vnetja ter nam na podlagi tega predpiše ustrezno zdravljenje. Če ugotovi, da so vnetje povzročile bakterije, nam predpiše antibiotik, glivične okužbe pa zdravimo z antimikotičnimi (protiglivičnimi) zdravili. Pomembno je tudi odstraniti izcedek, ki se nabere v zunanjem sluhovodu. Po svoji presoji lahko zdravnik predpiše tudi kapljice za uho s protivnetnim delovanjem (kortikosteroidi). Neprijetne bolečine, ki spremljajo vnetje ušesa, lahko lajšamo s protibolečinskimi zdravili. V vsakem primeru je treba dati telesu čas, da si opomore, pri tem pa počivati in uživati dovolj tekočine ter vitaminov. Ob ustreznih ukrepih bi okužba morala izzveneti v tednu dni. Nezdravljeno vnetje lahko na ušesu pusti trajne posledice, kot je naglušnost. V hujših primerih se v srednjem ušesu nabere toliko sluzi, ki ne more odteči skozi vneto evstahijevo cev, da začne pritiskati na membrano bobniča. Zdravnik v tem primeru lahko bobnič nadzorovano predre in s tem omogoči, da sluz odteče proti zunanjosti.
8. Kako ohranimo zdrava ušesa
Za ohranjanje zdravih ušes je pomembno vzdrževati ustrezno higieno. Priporočljiva je uporaba oljnega pršila, ki vlaži kožo sluhovoda in z nje odstranjuje nečistoče. Pri tem si lahko pomagate s pršilom Vaxol, ki vsebuje prečiščeno olivno olje farmacevtske kakovosti. Ker je olivno olje maščobne strukture - tako kot ušesno maslo, ga bolje topi oziroma mehča v primerjavi z učinkovinami na vodni osnovi. Olivno olje vsebuje številne snovi, ki ugodno vplivajo na kožo sluhovoda: fenolne spojine delujejo na bakterije in glivice, vitamin E pa zmanjšuje izgubo vode skozi kožo ter preprečuje draženje kože.
Pršilo Vaxol:
- pomaga pri naravnem procesu čiščenja sluhovoda, zato je zelo učinkovita preventiva pred čezmernim nabiranjem ušesnega masla,
- mehča in odstranjuje čepe iz ušesnega masla ter zasušene obloge v sluhovodu, če vseeno nastanejo; s tem zmanjša potrebo po izpiranju sluhovoda z brizgo,
- pripomore k hitrejši odstranitvi čepov in oblog, če je izpiranje z brizgo potrebno.
- Pomembno: pršilo Vaxol ni pod tlakom!
Vaxol priporočamo:
- osebam s čezmerno tvorbo ušesnega masla in tistim, ki se jim ušesno maslo pogosto strdi,
- osebam s suho kožo v sluhovodu in tistim, ki se jim odluščena koža nabira vsluhovodu,
- osebam z ozkim oziroma neobičajno oblikovanim sluhovodom,
- osebam, ki uporabljajo slušni aparat, slušalke ali ušesne čepke
- osebam, ki se ukvarjajo z vodnimi športi (na primer plavanje, potapljanje), saj lahko z uporabo oljnega pršila zaščitijo kožo ušes pred škodljivimi vplivi nenehne izpostavljenosti vodi.
Način uporabe
Pršilo Vaxol je primerno za odrasle in otroke od l. leta starosti dalje. Pred uporabo stekleničko segrejte z dlanjo in jo pretresite.
Odmerjanje
Za preprečevanje nabiranja ušesnega masla in pomoč pri čiščenju sluhovoda: 1 odmerek 1-2x tedensko
Priprava sluhovoda na izpiranje: 1-2 odmerka 2x dnevno 4-5 dni pred izpiranjem
Pršilo Vaxol ima edinstven mehanizem za natančno odmerjanje vsebine v zunanje uho, zato je manj možnosti za razlitje vsebine zaradi prevelikega odmerka.
Ali veste,
- da olivno olje vsebuje številne naravne snovi, ki ugodno delujejo na kožo sluhovoda?
- da nenehna izpostavljenost vodi (na primer pri tistih, ki se ukvarjajo z vodnimi športi) neugodno vpliva na kožo sluhovoda?
9. Napotki za uporabnike slušnih aparatov
Za uporabnike slušnih aparatov je pomembno, da poskrbijo za Ustrezno higieno ušes, saj s tem zmanjšajo možnosti zapletov pri Uporabi slušnega aparata. Priporočljivo je, da ušesa približno enkrat tedensko umijete z vodo in blagim milom. Z mehkim robcem nežno obrišite uhelj in vhod v sluhovod - do globine, kamor seže prst. Če imate zaradi uporabe slušnega aparata težave z razdraženo ali celo bolečo kožo v predelu ušesa, namesto umivanja z vodo in milom priporočamo uporabo oljnega pršila, s katerim očistite in navlažite sluhovod. Pri tem postopku previdno uporabite robec ali kos vate. Če kljub tem ukrepom težave ne izginejo v nekaj dneh, priporočamo posvet z zdravnikom.
10. Zaščita pred hrupom
Za zagotavljanje zdravih ušes moramo poskrbeti tudi, da naše okolje ni prehrupno. Dolgotrajna izpostavljenost ušes hrupu je zanj zelo obremenjujoča in lahko vodi v postopno slabšanje sluha. Zelo močni zvoki so še posebej škodljivi za uho. Kot smo omenili, je zvok valovanje delcev zraka - močan zvok je torej močno valovanje, ki v uho pride z veliko silo. Ta sila lahko poškoduje občutljive dele ušesa, ki prevajajo zvok, zato lahko pride do slabše prevodnosti (naglušnosti) in v hujših primerih do popolnega prenehanja prevajanja zvoka (oglušelosti). Ker pa se hrupu ne moremo vedno izogniti, lahko naša ušesa pred njim obvarujemo z ušesnimi čepki.
V lekarnah in specializiranih prodajalnah so na voljo čepki Ohropax, ki so v različnih oblikah in iz različnih materialov. Mehki penasti čepki so najpogosteje uporabljeni za zaščito pred hrupom. Mehka pena, iz katere so izdelani, nudi dober oprijem v sluhovodu in omogoča udobno nošenje. Tistim, ki jim penasti čepki povzročajo nelagoden občutek v ušesu, priporočamo voščene čepke Ohropax Classic ali silikonske čepke Ohropax Silicon. Te čepke pred uporabo pregnetemo in vstavimo v uho. Tako se povsem prilagodijo obliki sluhovoda in nanj ne pritiskajo. Za pogosto kratkotrajno zaščito pred hrupom (na primer na delovnem mestu) pa so najprimernejši čepki Ohropax Multi. Dva čepka sta povezana z vrvico, zato je njihovo vstavljanje in odstranjevanje še posebej preprosto in hitro.
Ali veste,
- da naše uho lahko prenese zvoke do jakosti 130 decibelov, glasnejši zvok pa lahko povzroči hude bolečine in nepopravljive posledice na ušesu?
- da lahko tudi zvok manjše jakosti od 130 decibelov, ki smo mu izpostavljeni daljši čas, škodljivo vpliva na uho?
11. Zaščita pred vodo
Pogosto izpostavljanje ušesa vodi (oziroma vlagi) lahko škodljivo vpliva nanj. Če se ukvarjate z vodnimi športi (plavanje, potapljanje), morate poskrbeti, da uho po končanih dejavnostih čim temeljiteje osušite. Če voda ne odteče sama iz ušesa, nagnite glavo in jo malce stresite ali se uležite na bok. Če kljub trudu voda noče odteči iz ušesa, se posvetujte z zdravnikom. Voda iz morja in bazenov namreč lahko vsebuje snovi, ki škodljivo vplivajo na uho in ob daljši izpostavljenosti lahko povzročijo vnetje. Če želite omiliti negativne učinke vode na kožo sluhovoda, priporočamo nanos pršila Vaxol pred vodnimi dejavnostmi. Na ta način boste ustvarili zaščitno plast na koži, ki bo preprečila njeno izsušitev in razdraženost. Če želite sluhovod dobro zaščititi pred stikom z vodo ob tuširanju, priporočamo uporabo volnenih ušesnih čepkov Ohropax. Ti čepki sicer slabše varujejo pred hrupom, so pa zelo učinkoviti za zaščito ušes pred vodo. Čepki niso primerni za potapljanje.
Priporočeni izdelki:
Vaxol sprej za odstranjevanje ušesnega masla
Je preprost in učinkovit za naravno odstranitev ušesnega masla...
Ohropax Multi čepki za ušesa
Ohropax Multi je priročen in vsestranski čepek za ušesa...