Zgaga in refluks naj bi v razvitem svetu pestila kar od 20 do 30 odstotkov ljudi, vsak odrasel pa vsaj enkrat na leto občuti nehoteno vračanje želodčne vsebine v grlo ali usta,« pojasnjuje Silva Grčar, farm. teh. Ko se pojavita zgaga in refluks, ju seveda želimo na hitro odpraviti, in takrat iščemo hitre rešitve. Vendar bi ju lahko veliko učinkoviteje preprečili, če bi vedeli, kaj ju povzroča.
NAŠI DRUGI MOŽGANI
Zdravniki in terapevti, ki obravnavajo človeško telo celostno, pravijo, da so prebavila kot »drugi možgani«. »Odzivajo se na stres, večinoma s pekočim občutkom v želodcu ali bolečino v predelu prsnice. To je tudi glavni razlog, da spadajo želodčne težave med tri najpogostejše vzroke za obisk lekarne ali specializirane trgovine. Stres in nepravilno prehranjevanje, predvsem čezmerno uživanje kave ter mastna in pekoča hrana, lahko ustvarita motnjo v delovanju želodca. Namesto da bi prebavljanje potekalo v smeri peristaltike, zgaga in z njo povezano refluksno delovanje sprožita pretakanje želodčne kisline in želodčne vsebine v nasprotni smeri, navzgor proti požiralniku. Nepravilno delovanje mišice zapiralke med želodcem in požiralnikom omogoča večje prehajanje želodčne vsebine v napačno smer, kar vodi do težav na sluznicah.« Ko je sluznica enkrat poškodovana, lahko naše težave še dodatno okrepita stres in hrana, ki našemu želodcu ne ustreza. če težav ne zdravimo pravilno, pa lahko zelo dolg postane tudi spisek hrane, ki nam ne ustreza.
NE PRETIRAVAJTE Z ANTACIDI
Zdravila, ki jih gotovo pozna vsak, ki ima težave z zgago, so sintetični antacidi. Silva Grčar potrjuje, da se prav z njimi zdravi največ ljudi, in ob tem opozarja, da je treba z njimi zaradi neželenih stranskih učfnkov ravnati zelo previdno. Za zdravljenje zgage jih lahko uporabljamo samo 14 dni, potem jih moramo nehati uživati, sicer se telo nanje navadi. Posledica je, da ob pogostejšem jemanju ne dosežejo več želenega učinka. »Poleg tega daljše jemanje antacidov in zaviralcev receptorjev H2 privede do dodatnih nepravilnosti v delovanju. Želodčna kislina namreč s svojimi encimi med drugim opravlja fiziološko funkcijo razgradnje beljakovin, ki je nujna za prebavljanje hrane. Predolgo jemanje sintetičnih zdravil, ki zavirajo izločanje želodčne kisline, pa razgrajevanje beljakovin onemogoča, zato hrana obleži v prebavilih. To občutimo kot utrujenost in napihnjenost, izmenjujoče se prebavne težave pa se nemalokrat začnejo vrstiti druga za drugo.« Temu lahko naredimo konec le drugačnim, ustreznejšim pristopom.
NARAVNA ZAŠČITA ZA POMIRITEV ŽELODCA
Sogovornica na vprašanje, kako lahko najučinkoviteje odpravimo želodčne težave in zgago, odgovarja: »Pred odločitvijo za zdravljenje je pomembno, da posameznik prepozna, za kakšno težavo pravzaprav gre. Večina ljudi meni, da gre za čezmerno izločanje želodčne kisline, vendar je to prej izjema kot pravilo. Po navadi gre za njen povratni tok. Refluksna bolezen se kaže v nadraženi sluznici požiralnika, pekočem jeziku, v nekaterih primerih pride celo do razjede v ustih in ustnih kotičkih, kar lahko vodi v erozivne spremembe na sluznici in v kronične težave, kot sta moteče pokašljevanje in vneto žrelo. Sluznico želodca in požiralnika je pri refluksu mogoče zaščititi na naraven način. S tem pripomoremo k njenemu normalnemu delovanju in pomanjkljivo "gašenje požara" s sintetičnimi zdravili ne bo več potrebno.«
Zaščitite torej svojo sluznico z naravnimi učinkovinami. Pri tem vam je lahko v veliko pomoč Noacid, ki s sinergičnim delovanjem sladkega korena, aloe vere, kamilice, sleza in slezenovca hitro odpravi zgago in pekoč občutek, zaščiti sluznico in tako omogoča samozdravljenje. Edini stranski učinek ob njegovi uporabi bodo odpravljene želodčne težave in posledično boljša volja.