NoDol - rdeča luč za bolečine!
6208
Če ste že izkusili bolečine v križu - in statistika kaže, da je to zelo verjetno, potem vas gotovo zanima, kako se jih lahko kar najučinkoviteje znebite. Za nasvet smo prosili Natašo Mikša, diplomirano fizioterapevtko iz zasebne fizioterapije Nataša Mikša, ki skrbi za člansko moško hokejsko reprezentanco. Zaupala nam je veliko koristnih informacij in napotkov.
Nataša pojasnjuje, da so vzroki za bolečino v križu lahko zelo različni. »Bolečina se najpogosteje pojavlja zaradi zakrčenj posameznih vlaken mišic, celotne mišice ali več mišic hkrati,« pove na kratko in ob tem poudari, da se je treba zavedati, da vzrok za bolečino ni nujno tam, kjer se bolečina pojavi. »Veliko mišic lahko širi bolečino na popolnoma drug del telesa. Tako lahko na primer zadnjične (glutealne) mišice širijo bolečino v ledveni, križnični del hrbtenice pa tudi vzdolž celotne noge.
Prav tako lahko bolečino v križu povzroči draženje živčnih korenin zaradi izbočenja medvretenčne ploščice (hernija diskusa), zamika vretenca naprej (spondilolisteze), slabšega drsenja malih sklepov hrbtenice, tumorskih tvorb v vretencih, pogost pojav pa je tudi, da križ boli zaradi obolenj notranjih organov, predvsem v mali medenici.« Od vzroka je odvisno, kako pri težavi ravnamo.
Fizioterapevt se po pregledu in pogovoru s pacientom odloči, kakšno in katero tehniko ali njihovo kombinacijo bo uporabil (mišično, fascialno, sklepno itn.). Lahko se zgodi, da ga preusmeri na pregled k ustreznemu specialistu, če oceni, da vzroka s fizioterapevtskimi tehnikami ne bo mogel odpraviti oziroma obravnava ni v njegovi pristoinostl. Nasploh pa je bolečina v križu zelo pogost pojav. Sogovornica pravi, da se z njo, poleg bolečine v vratu, v svoji zasebni praksi najpogosteje srečuje. »Težko je reči, ali se pojavlja pogosteje kot prej in ali se niso mogoče v preteklosti ljudje preprosto sprijaznili z njo ter o njej niti niso poročali. Je pa res, da je v današnjem času eden glavnih vzrokov za bolečino v križu prav sedenje, ki ga je danes bistveno več kot v preteklosti. Tudi povprečna starost prebivalstva se viša, kar bi prav tako lahko bil vzrok za večjo pojavnost bolečine v križu. Ta je najpogostejša pri osebah, ki imajo predvsem sedeče delo, pri tistih, ki opravljajo težka fizična dela ali ki so daljši čas v istem položaju, pa tudi pri t. i. »weekend warriorsih« (vikend bojevnikih, op. a.) - torej pri tistih, ki so čez teden manj fizično aktivni, ob koncu tedna pa želijo nadoknaditi vse za nazaj. Tudi športnikom bolečina v križu ni tuja. Tako jo na primer občutijo hokejisti predvsem zaradi drže med igro (ves čas so v polpočepu).« Bolečina se nikakor ne pojavlia zgolj ali predvsem pri starejši populaciji, kot je splošno prepričanje.
NI NAM TREBA POSTATI NJENI UJETNIKI
Tako kot nam tudi ni treba postati ujetniki protibolečinskih tablet, ki sicer morda res najhitreje zaležejo in preženejo bolečino, a dolgoročno ne prinašajo nič drugega kot kup potencialnih stranskih učinkov na zdravje. Tisti, ki se uspešno spopadajo z bolečino v križu, kombinirajo predvsem tri pristope: izogibanje nepotrebnim večjim in nepravilnim obremenitvam, vztrajanje pri rednem gibanju in negovanje prizadetih delov telesa s pripravki, ki izkoriščajo moč naravnih učinkovin (najpogostejša je kombinacija arnike, vražjega kremplja in vrbe, ki zagotavlja opazno olajšanje, so nam zaupali v lekarni).
ln kakšen je nasvet Nataše Mikša zoper bolečino v križu?
»Svetujem redno zmerno telesno aktivnost, predvsem hojo, pilates, jogo in plavanje, če pa se pojavi bolečina v križu, naj se ljudje posvetujejo s ftzioterapevtom, ki jim bo najbolje znal svetovati, kako odpraviti oziroma zmanjšati bolečino. Sama pacientom za domačo prvo pomoč najpogosteje svetujem aplikacijo toplih oblog, sproščanje in pravilno raztezanje mišic, ki bi lahko bile odgovorne za posamezno bolečino v križu. Še posebej poudarjam, naj se ob pojavu bolečine ČIM PREJ oglasijo pri fizioterapevtu (še isti dan, če je mogoče), saj se lahko s pravočasno obravnavo bolečine bistveno hitreje odpravijo.«
Priporočeni izdelki:
Nodol - 10 obližev
Nodol obliži so sedaj na voljo še v bolj ugodnem pakiranju in sicer po 10 obližev...
NO DOL traum gel, 50 mL
Pomoč pri težavah s sklepi in mišicami...