Pre in probiotična zaščita pred okužbami tudi za nedojene otroke
20338
V zgodnjem otroštvu črevesna flora dokazano igra ključno vlogo pri razvoju črevesne funkcije in imunskega sistema. Več študij izvedenih v zadnjem času je razkrilo, da materino mleko ni le vir prebiotičnih sestavin, ampak tudi vir probiotičnih kultur. Glede na našo hipotezo bi lahko prednosti dojenja pripisali prisotnosti probiotičnih vrst mikroorganizmov skupaj z oligosaharidi, ki v materinem mleku učinkujejo kot prebiotiki; ena izmed teh prednost je na primer manjša pogostost želodčno-črevesnih okužb pri dojenih otrocih v primerjavi s tistimi, ki se hranijo z mlečno formulo. Zastavlja se vprašanje, ali je kombinacija teh dveh sestavnih delov v mlečni formuli izdelani po vzoru materinega mleka, varna in ali ima praktične prednosti. Da bi dobili odgovor na zastavljena vprašanja, sta bili nedavno izvedeni dve placebo randomizirani kontrolirani raziskavi. Prva raziskava je bila izvedena z nadaljevalnimi mlečnimi formulami, druga pa z začetnimi mlečnimi formulami. Predstavitev prvih rezultatov sledi spodaj.
1. Raziskava s prebiotično in probiotično nadaljevalno mlečno formulo
Namen raziskave je bil preveriti, kako prebiotična in probiotična nadaljevalna formula učinkuje na pogostost okužb, na rast in razvoj otrok med šestim in dvanajstim mesecem starosti, v primerjavi z otroško mlečno formulo, ki je osnovana le na prebiotikih (kratek opis tega, kako je bila študija zasnovana, je podan v okvirčku spodaj). Dokazana je bila zelo dobra toleranca mlečne formule. V času raziskave so se otroci v obeh skupinah razvijali v skladu s starostjo in standardnimi krivuljami rasti, ki so podane za otroke v Španiji.
Ob zaključku raziskave lahko rečemo, da so imeli otroci v raziskovani skupini znatno manj primerov želodčno-črevesnih (-46%) in respiratornih okužb (-26%) kot otroci v kontrolni skupini. V blatu otrok iz raziskovane skupine pa je bilo na koncu študijskega obdobja zaznati znatno več laktobacilov in bifidobakterij kot v blatu otrok iz kontrolne skupine.
2. Nova raziskava s prebiotično in probiotično začetno mlečno formulo
Kot posledica teh pozitivnih rezultatov je bila naknadno izvedena še raziskava s prebiotično in probiotično mlečno formulo pri novorojenčkih. Zasnova raziskave je bila podobna zasnovi prejšnje raziskave, z izjemo dejstva, da so bili novorojenčki (n=137;) v raziskavo vključeni v prvem mesecu po rojstvu. Klinični testi in jemanje vzorcev blata so bili opravljeni na začetku in po koncu dveh, štirih in šestih mesecev. Načrtovana sta še dva nadaljevalna testa do dopolnjenih 12-ih mesecev starosti. Glavni cilj te študije je bil raziskati varnost prebiotične in probiotične začetne mlečne formule za dojenčke (parametri: povišanje telesne teže, rast v dolžino, obseg glave), sekundarni cilj pa beleženje pogostosti okužb in razlik v črevesni flori.
Otrokom v raziskovani skupini je bila dana mlečna formula, ki vsebuje probiotik L. fermentum hereditum® (2x108 cfu/dan) in prebiotik GOS - galaktooligosaharidi (0,3g/dl). Kontrolni skupini je bila dana identična formula, vendar le z vsebnostjo GOS. V raziskavi so sodelovali le dojenčki, ki so bili hranjeni izključno z mlečno formulo.
Rezultati
Kar se tiče povečanja telesne teže, razlik med skupinama ni bilo; rast je bila v obeh skupinah skoraj enaka. Prav tako ni bilo bistvenih razlik kar se tiče količine popite mlečne formule. V obeh skupinah so otroci formulo dobro prenašali - pojavnost kolike, bruhanja in zaprtja.
Pogostost želodčno-črevesnih okužb (primeri diareje) je bila znatno manjša v raziskovani kot v kontrolni skupini, medtem ko glede respiratornih okužb ni bilo opaziti razlik.
Zaključek
Obe raziskavi kažeta, da je uporaba kombinacije probiotika L. fermentum hereditum® in prebiotika GOS tako v začetnih, kot tudi v nadaljevalnih formulah povsem varna. Rast je bila v obeh prej omenjenih skupinah glede na starost otrok brez bistvenih razlik. Formule so otroci dobro prenašali, med skupinami prav tako ni bilo nobenih razlik v povezavi s tem. V obeh raziskavah je prebiotična in probiotična formula bistveno znižala pojavnost želodčno-črevesne okužbe.
Iz tega sledi, da dodajanje prebiotikov in probiotikov v otroške mlečne formule predstavlja nov koncept, ki je mlečne formule še dodatno približal materinemu mleku ter hkrati pomaga pri preprečevanju otroške črevesne okužbe pri ne-dojenih otrocih.
Avtor: Eduardo López-Huertas, prim. univ. dr., Estacion Experimental del Zaidín, Španski svet za znanstveno raziskovanje, CSIC, Španija.
Prevod: Jana Pretnar, univ.dipl. komunikolog, vodja marketinga in strokovna sodelavka, HiPP d.o.o.
Priporočeni izdelki:
Hipp 1 combiotic začetno mleko za dojenčke, 300 g
Naravna zaščita vašega otroka!..
HiPP 1 Organic začetno mleko za dojenčke, 300 g
Od prve stekleničke gost in lahko prebavljiv!