Priporočene količine se ne sme prekoračiti
52988
“Mističnost” prehranskih dodatkov
Med pogostimi vprašanji, na katera naletim pri pogovori z različnimi športniki glede izbora in uporabe vitaminskih dodatkov je: »Ali ne bo preveč, če vzamem 2 vitaminski tableti na dan? Nočem predozirati«. Strah je podoben tistemu, da nas bo pri kopanju v morju napadel morski pes. Čeprav obstaja veliko večja verjetnost, da se bomo doživeli nesrečo v kopalnici, se ljudje še vedno bolj bojimo kopanja v morju kot kopanja v domači banji. Kje leži razlog za tak način razmišljanja? Vsekakor v množičnih medijih, ki iz takih ali drugačnih razlogov vplivajo na naše razmišljanje in pogled na stvari. In razlog je (skoraj vedno) ekonomski. Strah pred morkimi psi je v tem primeru posledica trženja televizijskega filma, strah pred prehranskimi dodatki in njihovim učinkom pa posledica lobijev in njihove manipulacije z javnostjo. Zgodovina nas uči, da sta strah in neznanje najboljši orožji množične manipulacije.
Sliko: Z zdravo hrano dobimo ogromno koristnih
sestavin pomembnih za naše zdravje
Boj med lobiji
Prehranski dodatki so panoga, ki je relativno mlada in hitro rastoča, zato je zelo zanimiva za farmacevtska podjetja, v svojem bistvu pa seveda spada v področje živil. Po definiciji gre za koncentrirane oblike sestavin, ki se nahajajo v OBIČAJNIH živilih, ki po svojih značilnosti NE ZDRAVIJO, temveč dopolnjujejo prehrano. Kje je torej meja med industrijsko predelano hrano, ki jo najdemo na policah trgovin, in prehranskim dopolnili? V čem se npr. napitek Cedevita razlikuje od kvalitetnega izotoničnega napitka ali kapsul l-karnitina? Pri vseh gre za mešanico sestavin v določenih kombinacijah, ki jih proizvajalec v proizvodnji kombinira in se prodajajo na trgu. Zakaj je torej l-karnitin potrebno uvrstiti med prehranska dopolnila? Najdemo ga v vseh beljakovinskih virih (mleku, mesu, jajcih, fižolu…), ker pač spada med aminokisline in le-te sestavljajo beljakovine. Ali obstaja študija, ki dokazuje toksičnost l-karnitina v kateri koli količini? NE. Teoretično lahko prav tako z mesom zaužiješ več l-karnitina kot s prehranskim dopolnilom. Pa vendar je na deklaraciji potrebno napisati: »Priporočene količine se ne sme prekoračiti«. Hmmm, zveni kot zdravilo. Kaj je potencialno bolj nevarno: 2 kapsuli l-karnitina (1000mg), 2 litra vina, 2 kg torte, ali 2 škatlici cigaret na dan?!
Kakšen je trend?
Pri nas žal še vedno velja splošno prepričanje, da je vse, kar se nahaja v kapsulah, najbrž zdravilo. In zdravila je potrebno uporabljati z veliko mero previdnosti in po nasvetu zdravnika. V ZDA po drugi strani že dolgo velja, da prehranski dodatki lahko pomagajo, ali pa ne…in glede na to, da ne škodujejo, jih zdravstveno osveščeni del populacije pač uporablja. Vse ostalo je marketinški boj med prodajalci. Zanimivo je, da večina posameznikov, ki nasprotuje uporabi prehranskih dodatkov, tako razmišlja prav zaradi strahu, povzročenem z masovno propagando o potencialni »nevarnosti« teh izdelkov in njihovi primerjavi z zdravili. Alkohol, debelost, cigareti in ostale družbeno sprejemljive oblike zastrupljanja organizma, ki so statistično neprimerljivo bolj škodljive za družbo, pa po drugi strani njihovo oglaševanje in zakonske omejitve nikoli niso usmerjene v »varnost« potrošnika. Razlog je zelo enostaven: cilj katerega koli podjetja NI varnost potrošnikov, temveč dobiček.
Vir: The nutrition
Priporočeni izdelki:
The creatine prehransko dopolnilo, 1000 g
Nekajkrat povečamo zaloge kreatin fosfata in s tem omogočimo mišicam dolgotrajnejše delo ...
Nutrend arginine aminokislinski dodatek, 120 kapsul
Kot prekurzor za vzdrževanje pozitivnega dušikovega ravnovesja...