Sterillium Pure in norovirus!
6358
Norovirus na pohodu
Vsako leto zboli veliko ljudi zaradi trebušnočrevesne viroze, ki jo povzročajo norovirusi. Pred norovirusom se zaščitite z rednim in temeljitim umivanjem rok ali z uporabo razkužilnih sredstev.
Norovirusi povzročajo izbruhe akutnega gastroenteritisa in se pojavljajo pri vseh starostnih skupinah, predvsem v zimskih mesecih od novembra do aprila. Bolezenski znaki se pojavijo po 24 do 48 urah po okužbi.
NENADNO SE POJAVIJO SLABOST, BRUHANJE, VODENA DRISKA IN KRČI V TREBUHU
Potek bolezni se pri odraslih in otrocih razlikuje; odrasli bolniki imajo večinoma drisko, več kot polovica jih bruha, otroci pa pretežno bruhajo in manj kot polovica jih ima drisko. Bolezen lahko spremljajo bolečine v mišicah, utrujenost in glavobol. Običajno je bolezen kratka in traja le en do dva dni (običajno 24 do 60 ur) in ne pušča dolgotrajnih posledic. Čeprav je potek bolezni kratkotrajen, je zelo eksploziven, in v kratkem času zboli veliko število ljudi.
V bolnišničnih in negovalnih okoljih lahko norovirusne okužbe pomembno vplivajo na vsakodnevne dejavnosti ter povzročajo dodatne stroške. Norovirusi so zelo kužni in se med ljudmi zlahka širijo. Okužbo lahko povzroča že majhno število virusov, iz obolelega organizma pa se izločajo v velikem številu (kar 10 milijonov norovirusov se izloči v gramu blata), kar je pomembno za sekundarni prenos med družinskimi člani in pri ljudeh, ki delajo s hrano. V okolju so zelo odporni na zunanje dejavnike, saj izven gostitelja lahko preživijo daljši čas.
SPECIFIČNEGA ZDRAVLJENJA NOROVIRUSNIH OKUŽB NI
Higienski ukrepi – zlasti razkuževanje rok – je treba dosledno izvajati za preprečevanje in nadzor širjenja. Norovirusi so virusi brez ovojnice, zato zahtevajo še posebej močna razkužila. Močna razkužila se smatrajo vsa razkužila za roke in razkužila za površine na osnovi etanola ali v kombinaciji z drugimi alkoholi. Vsekakor pa razkužila za roke niso agresivna, saj vsebujejo veliko negovalcev in ne izsušijo rok. Pri razkužilih za površine posegajte po dezinfekcijskih robčkih, ki so uporabni za občutljive površine.
V letu 2014 je bilo največ izbruhov z norovirusi v domovih starejših občanov, vrtcih, bolnišnicah in po en izbruh v zavodu za osebe s posebnimi potrebami, gostinskem obratu, osnovni šoli, šolskem centru ter med taborniki.
KAKO SE OBRANITI PRED NOROVIRUSOM
• Pravilna higiena rok: Umivanje rok z milom in tekočo vodo mora biti temeljito, posebno po opravljanju potrebe, menjavi plenic, pred jedjo ter pred in med pripravo hrane. Kadar v bližini ni vode, je treba uporabiti razkužilo za roke. Razkužila za roke uničijo bakterije in viruse na rokah, da se med seboj ne morejo razmnoževati in posledično ne prenašajo.
• Obdelava hrane v kuhinji: Poskrbeti je treba, da dobro operemo sadje in zelenjavo oziroma zagotovimo zadostno toplotno obdelavo živil.
• Bolnik naj ne pripravlja hrane: Bolnik naj se ob prebolevanju noroviroze oziroma t. i. »trebušne gripe« ne zadržuje v kuhinji, saj lahko razširi norovirus. Izogiba naj se pripravi hrane še 2 dni po tem, ko se počuti ozdravljen.
• Kontaminirane površine je treba mokro očistiti in razkužiti: Vsako bruhanje po tleh je treba ustrezno očistiti in tudi razkužiti. Previdnost ni odveč tudi pri razkuževanju toaletnih prostorov.
• Otroci, ki imajo drisko ali bruhajo, ne smejo obiskovati vrtca ali šole.
Priporočeni izdelki:
Sterillium Pure, 475 mL
Razkužilo za higiensko in kirurško razkuževanje rok blagovne znamke Hartmann v obliki gela....
Sterillium Pure, 100 mL
Razkužilo za higiensko in kirurško razkuževanje rok blagovne znamke Hartmann v obliki gela...